21 stycznia 2024

Jak pisać teksty pod SEO?

proces pisania tekstów pod seo kobieta pisząca na laptopie

Spis treści:

Czas czytania: 6 minut
Kopiuj link

Wartościowa i merytoryczna treść to w obecnych czasach niezbędny element działań, których celem jest dobre wypozycjonowanie strony internetowej. SEO copywriting to pisanie wysokiej jakości tekstów na witryny WWW, a więc takich, które są przyjazne nie tylko robotom wyszukiwarek internetowych, ale także użytkownikom internetu. Tego typu content pomaga poprawić widoczność serwisu w wynikach wyszukiwania Google oraz zaspokoić potrzeby odbiorców i potencjalnych klientów. Dzięki treściom można wygenerować wartościowych ruch w serwisie, który może przełożyć się na większą sprzedaż oferowanych produktów i usług, czy też zbudowanie grona lojalnych czytelników bloga. 

Czym są teksty pisane pod SEO?

Teksty SEO to treści, które są optymalizowane pod kątem algorytmów wyszukiwarek internetowych. Celem copywritera jest więc stworzenie takiego contentu, który będzie odpowiadał na pytania i potrzeby użytkowników i jednocześnie będzie się on wyświetlał na jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. Skuteczne pisanie tekstów pod SEO możliwe jest dzięki umieszczeniu w nich odpowiednich słów kluczowych. Przydatne okazują się także różnego rodzaju oprogramowania, ułatwiające tworzenie takiej treści, jak np. Contadu, czy Ahrefs. 

Jak pisać teksty SEO?

Na ogół artykuły, które pojawiają się na stronie, docierają do stałego grona odbiorców, którzy regularnie śledzą, co dzieje się na stronie internetowej. Nie tylko płatna reklama, ale także optymalizacja contentu może sprawić, że publikowane treści zyskają nowych czytelników. Należy pamiętać, że treści w serwisach WWW są ich podstawowym elementem, ponieważ dzięki nim wyszukiwarki mają możliwość określenia zawartości danej podstrony. Dobrze przeprowadzona optymalizacja kieruje natomiast roboty Google na właściwe tory, co przekłada się na wsparcie pozycjonowania witryny i buduje jej widoczność w sieci. Bardzo ważne jest, aby odpowiadały one na pytania z długiego ogona wpisywane do wyszukiwarki przez użytkowników.

Odpowiednio stworzony i zoptymalizowany tekst będzie wysoko oceniany w SERPach, dzięki czemu będzie miał możliwość znaleźć się na topowych miejscach. Warto także pamiętać o tym, że content musi być nie tylko merytoryczny i wartościowy, ale także unikalny. Zoptymalizowane teksty powinny znaleźć się zarówno na stronach firmowych, jak i w sklepach internetowych. Ważnym aspektem podczas pisania tekstów jest to, że powinno się to robić zgodnie z zasadami SEO:

  • leady i nagłówki muszą przyciągać uwagę,
  • w tytule powinna znajdować się fraza kluczowa i nie powinien on być za długi,
  • human-first content, czyli najpierw trzeba pomyśleć o użytkowniku, a później o robotach Google,
  • content musi być merytoryczny, wartościowy i unikalny,
  • samodzielne tworzenie zajawek do tekstów,
  • odpowiedni podział na nagłówki i akapity.

Pisanie tekstów SEO nie należy do najłatwiejszych zajęć. Niezbędna jest do tego wiedza i umiejętności, a także dobry research i chęć nieustannego rozwoju oraz śledzenia zmian w świecie wyszukiwarek internetowych.

SEO copywriting - jak wybierać najlepsze słowa kluczowe?

Nie da się ukryć, że dobrze dobrane słowa kluczowe podczas tworzenia teksty na stronę internetową odgrywają bardzo ważną rolę. Są one istotne między innymi ze względu na tworzenie struktury treści i strony, budowanie menu, czy też pozyskiwanie linków pozycjonujących z zewnętrznych serwisów. Stosowanie określonych zasad związanych z frazami kluczowymi i ich użyciem w znacznym stopniu zwiększa szansę na uzyskanie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce Google. Należy przy tym pamiętać, że są także inne czynniki rankingowe, które mają wpływ na pozycję strony w SERPach. 

Analizę słów kluczowych warto rozpocząć od stworzenia listy najważniejszych tematów, które są powiązane tematycznie ze stroną internetową. Na samym początku można stworzyć kilka głównych kategorii, do których następnie przyporządkuje się szczegółowe frazy, najlepiej z długiego ogona. Aby zachować czytelność, każdy artykuł lub podstrona muszą być zoptymalizowane maksymalnie pod kilka fraz. Powinni się one znaleźć w tytule, leadzie, nagłówkach i treści. 

Tworząc i optymalizując treści na stronę WWW należy znaleźć kilka synonimów głównego słowa kluczowego. Dobrą praktyką jest również użycie jej w kilku odmianach gramatycznych. Odpowiednie nasycenie contentu frazami w różnych formach sprawi, że tekst będzie bardziej naturalny w odbiorze i pozwoli uniknąć słabej oceny przez roboty, które będą go skanować. Warto także pamiętać, że obecnie keyword stuffing jest karany przez Google i w negatywny sposób wpływa na czytelników.

Jak stopniować nagłówki podczas pisania treści pod SEO?

Aby tworzyć skuteczne teksty SEO, nie wystarczy wybrać tylko odpowiednie frazy kluczowe. Optymalizacja treści pod SEO obejmuje również hierarchię nagłówków. Wbrew pozorom odgrywają one bardzo ważną rolę na każde podstronie w obrębie danej domeny i mają wpływ na pozycjonowanie. Nagłówki to nic innego, jak wyróżniony fragment tekstu, który bardzo zwięźle opisuje zagadnienie, jakie jest poruszane w akapicie znajdującym się pod nim. W języku HTML oznacza się je literą H. Najważniejszy jest nagłówek H1, który na stronie powinien być jeden. Każda kolejna cyfra po literze H opisuje niższy poziom śródtytułu. 

Treści SEO powinny być również podzielone na akapity, o czym z pewnością wie każdy doświadczony copywriter. Dlaczego jest to tak ważne? Takie teksty znacznie łatwiej się czyta. Akapity pozwalają szybciej skanować tekst wzrokiem i wyglądają po prostu lepiej niż jedna wielka ściana tekstu. Stosowanie ich przynosi wiele korzyści, zarówno dla potencjalnych odbiorców i czytelników, jak i pod względem SEO oraz pozycjonowania. 

Jak formatować tekst?

Nie jest żadną tajemnicą, że w większości internauci bardzo często nie czytają całych tekstów, bo szkoda im na to czasu. Z reguły skanują oni dany temat, aby znaleźć interesującą ich informację. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego formatowania użytkownicy otrzymują przejrzystą i atrakcyjną treść. Warto zaznaczyć, że z pomocą nagłówków roboty Google mają znacznie bardziej ułatwione zadanie i mogą lepiej oraz dokładniej skanować treść i zrozumieć jego tematykę. Ponadto mogą poznać strukturę wpisu, hierarchię treści i poprawnie go skalować. Istotne jest stosowanie kursyw, wypunktowań, czy wyboldowań, a także innych wyróżnień w treści. Teksty do pozycjonowania należy tworzyć zgodnie z zasadami webwritingu. Poza tym dodatkową zaletą jest dodawanie do treści grafik z odpowiednim tytułem alternatywnym. 

Optymalizacja treści pod SEO - jak tworzyć meta tagi?

Meta tagi są znacznikami HTML i znajdują się w sekcji kodu źródłowego danej strony internetowej. Ich zadaniem jest informowanie robotów Google o zawartości podstrony, a na dodatek mogą ograniczać uprawnienia do jej odwiedzania. Część z tych znaczników jest widoczna w wynikach wyszukiwania, dlatego cechują się potencjałem, który pozwala przyciągać użytkowników na stronę. Warto zadbać o znaczniki meta, ponieważ to, co jest przyciągające dla ludzi, będzie miało większe znaczenie dla algorytmów Google. Jeśli pozycjonowana witryna ma znaleźć się wysoko w SERPach, należy wdrożyć na niej odpowiednie meta tagi, które są podstawą SEO oraz w pracy copywritera.

Linkowanie wewnętrzne a copywriting SEO

Nie ma znaczenia, czy będzie to artykuł blogowy, czy też strona produktowa lub usługowa, należy koniecznie zadbać o odpowiednie linkowanie wewnętrzne. Content pisany pod kątem SEO jest świetnym narzędziem marketingowym, gdyż zachęca odbiorców do dokonania zakupu, czy też skorzystania z usługi. Poza tym służy on do pozycjonowania witryny internetowej. Odpowiednio zoptymalizowane treści, które będą podlinkowane w obrębie domeny umożliwiają robotom Google szybciej i łatwiej poruszać się po całej stronie i dokładniej ją skanować, co przekłada się na szybszą indeksację. Użytkownicy internetu także mogą czerpać korzyści z linkowania wewnętrznego, ponieważ pozwala ono łatwiej przeklikiwać się pomiędzy podstronami.

Kopiuj link

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 4.96 Liczba ocen: 24

Twoja ocena strony:

Link artykułu został skopiowany.

Masz Pytania?

Pogadajmy! Umów się na krótką konsultację, a nasz ekspert odpowie w ciągu 24h. Kliknij na poniższy przycisk i skorzystaj z formularza lub napisz bezpośrednio na:

menu
>