17 czerwca 2024

Atrybuty noopener i noreferrer - co oznaczają w linkach i jaki mają wpływ na SEO? 

atrybuty noreferrer-noopener w linkach

Spis treści:

W świecie tworzenia stron internetowych, linki HTML są podstawą nawigacji między stronami. Jednak nawet te fundamentalne elementy mogą stanowić ryzyko bezpieczeństwa. Tutaj z pomocą przychodzą atrybuty "rel='noopener noreferrer'", oferując dodatkową warstwę ochrony dla Twojej witryny i jej użytkowników. 

Czym jest atrybut noopener i noreferrer ?

noopener: Ten atrybut przeciwdziała lukom bezpieczeństwa, które pojawiają się, gdy otwierasz linki w nowych kartach lub oknach za pomocą atrybutu target="_blank". Złośliwa witryna otwarta w ten sposób mogłaby uzyskać częściową kontrolę nad oryginalnym oknem (tym, w którym kliknięto link). Atrybut noopener zapobiega temu, przerywając połączenie między nowo otwartą kartą a oryginalną stroną.

noreferrer: Ten atrybut dotyczy prywatności. Gdy klikniesz link, strona, na którą trafisz, zazwyczaj otrzymuje informację o tym, skąd przyszedłeś (referrer). Atrybut noreferrer ukrywa te informacje. Może to być przydatne, gdy linkujesz do zewnętrznych stron, których nie chcesz otwarcie rekomendować i chcesz chronić prywatność swoich użytkowników.

Uwaga dla użytkowników WordPressa: WordPress automatycznie dodaje te atrybuty do linków, które ustawisz, aby otwierały się w nowej karcie lub oknie, oferując wbudowaną ochronę.

Dlaczego warto używać "noopener noreferrer"?

  • Bezpieczeństwo: Ten atrybut jest używany głównie w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Zapobiegając możliwości kontrolowania oryginalnej strony przez nowo otwarte karty lub okna, chronisz swoich użytkowników przed potencjalnymi exploitami.
  • Prywatność: Jeśli nie chcesz przekazywać informacji o referrerze zewnętrznym witrynom, atrybut noreferrer zapewnia większą prywatność przeglądania dla Twoich użytkowników.
  • Wydajność (pośrednio): Chociaż nie jest to bezpośredni efekt, noopener może prowadzić do niewielkich popraw w wydajności. Bez połączenia z oryginalną stroną nowa karta może ładować się nieco szybciej.

Czy zawsze należy używać tych atrybutów?

Chociaż zazwyczaj uważa się, że warto stosować rel="noopener noreferrer" w linkach zewnętrznych, istnieją pewne wyjątki:

  • Zaufane strony: Jeśli linkujesz do dobrze znanych, zaufanych stron, możesz pominąć ten atrybut.
  • Linki wewnętrzne: Nie ma potrzeby stosowania tego atrybutu przy linkowaniu do stron wewnątrz własnej witryny.

Wpływ na pozycjonowanie stron SEO

Dobrą wiadomością jest to, że używanie rel="noopener noreferrer" nie powinno mieć negatywnego wpływu na optymalizację wyszukiwarek (SEO) Twojej strony. Niemniej jednak, komponent noreferrer może utrudnić śledzenie ruchu referencyjnego w narzędziach analitycznych, jeśli mocno polegasz na tych danych.

Podsumowując, atrybuty noopener i noreferrer odgrywają istotną rolę w bezpieczeństwie stron internetowych i ochronie prywatności użytkowników. Ich zrozumienie i włączenie do linków HTML to krok w stronę tworzenia bezpieczniejszego i bardziej odpowiedzialnego środowiska online.

Inne atrybuty takie jak linki nofollow i dofollow

Linki mogą zawierać atrybuty takie jak nofollow i dofollow. Roboty wyszukiwarek, na przykład Google, skanując strony internetowe, zliczają liczbę odnośników prowadzących do naszej witryny. Gdy inna strona zamieści link do naszej i nada mu atrybut dofollow, przekazuje nam część swojej mocy domeny, co może poprawić pozycjonowanie naszej strony. Natomiast linki z atrybutem nofollow nie wpływają na pozycjonowanie, ponieważ nie przekazują żadnej wartości. Dlatego w kontekście pozycjonowania musimy zawsze sprawdzać, czy pozyskane linki są typu dofollow. To one pomagają nam wyświetlać się wyżej w wynikach wyszukiwania i zwiększać naszą widoczność. 

Kopiuj link

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 5 Liczba ocen: 11

Twoja ocena strony:

Dołącz do dyskusji

Link artykułu został skopiowany.

Chcesz stworzyć nową stronę internetową lub sklep? 

Skontaktuj się z nami i zrealizuj swoje marzenia o profesjonalnej i funkcjonalnej stronie lub sklepie! Nasz zespół ekspertów pomoże Ci na każdym etapie projektu. 

Napisz na nasz adres email: hello@hastastudio.com lub zadzwoń:

menu
>