2 marca 2024

Jak sprawdzić datę powstania strony internetowej?

Spis treści:

Autor: Tomasz Sipak
Czas czytania: 2 minuty
Kopiuj link

Czasem pojawia się potrzeba sprawdzenia daty rejestracji danej domeny internetowej. Takie działanie może być pomocne zarówno w określeniu wieku strony konkurencyjnej, jak i z czystej ciekawości związanej z historią danego adresu internetowego.

Poniżej dwa sposoby na sprawdzenie wieku domeny:

Whois Lookup:

Jednym z najpopularniejszych sposobów jest skorzystanie z narzędzi do przeglądania publicznych informacji o domenach internetowych, tzw. Whois Lookup. Wpisując adres strony w wyszukiwarkę Whois, uzyskamy dostęp do danych, w tym daty utworzenia domeny.

1.Wpisujemy nazwę domeny w wyszukiwarkę i klikamy " SEARCH"

2. Strzałką zaznaczony jest dokładny wiek

Jest również sposób, aby sprawdzić jak dana domena wyglądała w dany okresie czasu, jest tam również informacja kiedy domena została dokładnie utworzona.

Archive.org

Internet Archive, znany również jako Wayback Machine, przechowuje kopie wielu stron internetowych z przeszłości. Wyszukując adres strony na Archive.org, możemy prześledzić, jak strona się zmieniała i kiedy została pierwotnie utworzona.

1.Wpisujemy w wyszukiwarkę na stronie domenę, którą chcemy podejrzeć.

2. Następnie wybieramy datę, z którego dnia i roku chcielibyśmy podejrzeć stronę.

3. Jako przykład użyliśmy stronę Ministerstwa Edukacji. Możemy zobaczyć jak wyglądała 27 lutego 2020 r.

Dzięki wykorzystaniu dostępnych narzędzi, takich jak Whois Lookup czy Internet Archive, uzyskanie informacji o historii strony staje się łatwe i dostępne dla każdego internauty. Te narzędzia umożliwiają nam spojrzenie w przeszłość witryny internetowej, co jest szczególnie istotne przy analizie jej wiarygodności, aktualności treści oraz zrozumieniu ewolucji prezentowanych informacji.

Autor: Tomasz Sipak
Kopiuj link

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 5 Liczba ocen: 13

Twoja ocena strony:

Link artykułu został skopiowany.

Masz Pytania?

Pogadajmy! Umów się na krótką konsultację, a nasz ekspert odpowie w ciągu 24h. Kliknij na poniższy przycisk i skorzystaj z formularza lub napisz bezpośrednio na:

menu
>