29 maja 2024

Jak usunąć negatywną opinię z wizytówki Google Maps?

Google Moja Firma

Spis treści:

Czas czytania: 4 minuty
Kopiuj link

W dzisiejszych czasach Internet to podstawowe źródło informacji. Codziennie setki osób szukają odpowiedzi na dręczące ich pytania. Od googlowania objawów choroby, po sprawdzanie miejsc wartych odwiedzenia w danym mieście. Wyszukiwarki, m. in. Google, pozwala na szybkie i łatwe znalezienie tego, czego w danym momencie potrzebujemy. Ilość Gwiazdek na wizytówce ma duży wpływ na reputację firmy w Internecie i na to ilu klientów będzie chciało ją odwiedzić. Dlatego wiele firm przykłada starań do budować pozytywnego wizerunku swojej marki w Internecie.

Czy można usunąć negatywnie opinie w Google?

Tak. Ale to nie jest tak proste, jakby mogło się wydawać. Google wprowadził zabezpieczenia, żeby nieuczciwi przedsiębiorcy nie próbowali usunąć sprawiedliwie wydanych opinii. Przy korzystaniu z Google Maps ważne jest efektywne zarządzanie i analiza opinii. Przed podjęciem jakichkolwiek działań warto jest sprawdzić i zastanowić się nad tym czy opinie klienta są uzasadnione, czy też naruszają zasady korzystania z serwisu. Negatywna opinie nie kwalifikuje się od razu jako naruszenie regulaminu aplikacji, czasem jest to konstruktywna krytyka, której warto posłuchać.

Narzędzia Google Maps posiadają opcje zarządzaj opiniami. Należy ją wybrać jeśli chcesz przeczytać opinie lub na nie odpowiedzieć. Możesz też usunąć negatywne opinie w wyszukiwarce Google. W tym momencie odpowiednia reakcja jest najważniejsza, ponieważ negatywna opinia ma realny wpływ na reputację firmy. Jeśli właściciel firmy histeryzuje i usuwa wszystko, co mu się nie podoba, to wyjdzie na kogoś mało wiarygodnego i niepotrafiącego przyjąć krytyki.

Kiedy można usunąć negatywną opinie z profilu Google Moja firma?

Oto kilka powodów, które są podstawą do usunięcia opinii:

 • wulgarne treści;
 • nękanie lub szerzenie nienawiści;
 • fałszowanie informacji na temat produktów i usług;
 • reklamy produktów i usług, które nie należą do oferty firmy (reklamowanie konkurencji);
 • spam.

Jak usunąć opinię z wizytówki Google Maps? Jak zgłosić opinie Google?

Zgłoszenie naruszenia regulaminu Google

 • zaloguj się do swojego profilu w Google Moja Firma (jeśli go nie masz - załóż i zweryfikuj profil firmy);
 • następnie przejdź do Map Google i wyszukaj wizytówkę Twojej firmy;
 • znajdź link do Opinii i kliknij (obok ilości gwiazdek);
 • wybierz tę opinię, którą chcesz zgłosić i wybierz opcję ZGŁOSZENIE NARUSZENIA ZASAD;
 • gdy pojawi się puste pole, wpisz tam swój adres e-mail, a następnie zaznacz jeden z powodów, który najlepiej opisuje usuwaną opinię;
 • poniżej znajdziesz listę zasad publikowania komentarzy, jeśli opinie nie spełnia jakiegoś z tych kryteriów, to zostanie usunięta w przeciągu 4 dni.
 • Google usunie też opinie, które są częścią ataku spamerskiego, konfliktu interesów między pracodawcą a pracownikiem lub konfliktem między dwoma firmami.

Zgłoszenie opinii do weryfikacji przez pracowników Google

UWAGA: z tego sposobu można skorzystać tylko jeśli poprzednia metoda nie zadziałała i po 4 dniach opinii nie usunięto.

 • skontaktuj się z działem obsługi klienta Google Moja Firma;
 • dokładnie wyjaśnij swoją sytuację, podaj konkretne argumenty (najlepiej będzie jeśli dostarczysz Google dowodów na łamanie prawa);
 • w przeciągu kilku dni powinieneś otrzymać wiadomość z działu obsługi klienta - w niej znajdzie się decyzja o usunięciu opinii lub nie.

Odwołanie się od decyzji działu obsługi klienta

Jeśli zgłoszenie opinii niczym nie poskutkowało, to zawsze możemy się od tej decyzji odwołać. Jest to możliwość, z której możesz skorzystać, gdy otrzymana opinia łamie prawo w danym kraju. Tutaj należy powołać się na przepisy prawne, które dotyczą zniesławienia lub zwalczania nieuczciwej konkurencji. Warto przytoczyć konkretne cytaty oraz napisać stosowne argumenty, które ugruntują twoją pozycję.

Droga sądowa

Jest to ostateczna możliwość, zalecana tylko w ekstremalnych przypadkach. Pierwszym krokiem powinna być weryfikacja użytkownika, czyli poznanie jego tożsamości. Jeśli profil nie jest podpisany imieniem i nazwiskiem, to musisz wysłać pisemny wniosek od prokuratury skierowany do Google. Następnie wniosek zostanie skierowany do działu prawnego firmy, który skontaktuje się z użytkownikiem bezpośrednio.

Czemu Google nie chce usunąć opinii?

Google chce przekazać jak najlepsze informacje swoim klientom, w to wchodzą pozytywne i negatywne opinie. Jeśli zgłoszony post jest konstruktywną krytyką lub ostrzega innych przed nieuczciwym przedsiębiorącą. Każdy ma też prawo wyrażenia swojego zdania, niezależnie od tego jakie ono jest. Aby zminimalizować wpływ negatywnych wpisów na reputację twojej firmy na Google Maps warto skupić się na pozyskiwaniu większej ilości pozytywnych opinii.

Większość negatywnych komentarzy na profilu swojej firmy w Google można usunąć poprzez nawiązanie dobrego kontaktu z urażonym klientem i rozwiązaniu sprawy za porozumienie obu stron. Odpowiedz na taki komentarz w spokojny i profesjonalny sposób. Nawet te negatywne dostarczą ci ważnych informacji na temat tego, jak twoja firma pracuje. Nawet jeśli dany użytkownik nie zareaguje na odpowiedź, to będzie to sygnał dla innych, że chcesz polubownie rozwiązać konflikt.

Kopiuj link

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 5 Liczba ocen: 1

Twoja ocena strony:

Link artykułu został skopiowany.

Masz Pytania?

Pogadajmy! Umów się na krótką konsultację, a nasz ekspert odpowie w ciągu 24h. Kliknij na poniższy przycisk i skorzystaj z formularza lub napisz bezpośrednio na:

menu
>