26 kwietnia 2024

Jak zweryfikować stronę w Google Search Console? Poradnik weryfikacji usługi w Google 2024

Spis treści:

Czas czytania: 5 minut
Kopiuj link

Jak zweryfikować stronę w Google Search Console?

Google Search Console(GSC) to podstawowa usługa od Google, która dostarcza nam wielu możliwość w zakresie optymalizacji, indeksacji i śledzenia naszej strony w wyszukiwarce. Dzięki Narzędziu możesz szybko indeksować (informować Google o nowych podstronach na Twojej domenie w celu szybkiego dodania ich do wyników wyszukiwania). Masz również możliwość śledzenia ruchu na stronie oraz pozycji Twoich artykułów i stron w Google. Za pomocą GSC możemy poprawić widoczność SEO naszej strony.

Jak zweryfikować stronę w Google Search Conosle? Krok po kroku

W wyszukiwarce Google wpisujemy frazę "Google Search Console" i wchodzimy w pierwszy link w wynikach wyszukiwania.

Wchodzimy na domenę usługi Google Search Console https://search.google.com/search-console/about?hl=pl i klikamy na przycisk "Rozpocznij", aby rozpocząć weryfikację usługi.

Jeżeli nie jesteśmy zalogowani do konta Google w naszej wyszukiwarce to zostanie wyświetlony ekran logowania. W polu adres e-mail wpisujemy dane do naszego konta Google Gmail.

Metoda weryfikacji numer 1: Weryfikacja w Google Search Console za pomocą rekordu DNS

W okienku po lewej stronie o tytule domena wpisujemy adres url, który chcemy zweryfikować w Google Search Console i wciskamy przycisk "dalej". Jest to zalecana metoda, ponieważ za jej pomocą zweryfikujemy dostęp do całej domeny, wszystkich adresów url w niej występujących. Będziemy mieli dostęp do wszystkich danych w obrębie adresów url znajdującyh się naszej domenie np:

http://hastastudio.com - domena z prefiksem http
https://hastastudio.com - domena z prefiksem https
https://www.hastastudio.com - subdomena www
https://test.hastastudio.com - subdomena test

Po chwili wyświetli się ekran z informacją o weryfikacji własności witryny za pomocą rekordu DNS. Kopiujemy kod TXT z punktu numer. 

Teraz będziemy musieli zalogować się do panelu dostawcy nazwy domeny, aby przejść proces weryfikacji. Popularni dostawcy domen to m.in. Home, Nazwa.pl, Cyberfolks, LH. Musimy przypomnieć sobie u jakiej firmy zakupiliśmy naszą domenę i zalogować się do jej systemu zarządzania.

Naszą domenę mamy wykupioną w Hostinger, więc logujemy się do ich panelu zarządzania. Wchodzimy w zakładkę "domains", czyli domeny, u dostawcy Twojej witryny powinna być taka sam opcja.

Klikamy w nazwę domeny, którą chcemy zweryfikować i szukamy opcji zarządzania ustawieniami DNS swojej witryny.

W ustawieniach DNS powinniśmy odnaleźć opcję dodania nowego rekordu DNS.

Wybieramy typ rekordu jako TXT, w polu wartość wklejamy wcześniej skopiowany kod google-site-verification i dodajemy rekord klikając na "Add Record".

Wracamy do Google Search Console i wciskamy "Weryfikuj", aby zweryfikować stronę.

Powinna wyświetlić się informacją potwierdzającą własność domeny. Teraz możemy przejść do usługi klikając guzik w prawym dolnym rogu.

Jeżeli otrzymujemy błąd o nieudanej próbie weryfikacji to może znaczyć, że musimy chwileczkę poczekać i spróbować ponownie. Dodawanie rekordu DNS może potrwać kilka godzin w zależności od szybkości działania jaką posiada nasz serwer.

Metoda weryfikacji numer 2: Weryfikacja Google Search Console za pomocą pliku HTML

W sekcji Prefiks adresu URL wklejamy link do naszej strony np. https://hastastudio.com i klikamy "dalej".

Pobieramy plik HTML, teraz będziemy musieli wrzucić go do plików naszej strony internetowej.

U dostawcy naszego hostingu szukamy miejsca, z którego możemy zarządzać katalogami i plikami naszej strony. W Hostingerze znajdziemy je w Websites > File Manager. Jeżeli nie możemy znaleźć zarządzania plikami z poziomu hostingu to będziemy musieli skorzystać z opcji przesłania za pomocą FTP.

Jeśli Twoja strona postawiona jest na systemie CMS WordPress to możesz skorzystać z wtyczki File Manager, aby dodać plik weryfikacyjny. Wtyczka umożliwia łatwe dodanie pliku z poziomu WordPress.

Wchodzimy w folder public.html domeny.

Klikamy na opcję przesłania i wgrywamy wcześniej pobrany plik weryfikacyjny HMTL.

Wracamy do weryfikacji witryny w Google Search Console i klikamy "Weryfikuj".

Jeżeli cały proces przebiegł prawidłowo to powinniśmy otrzymać informację z potwierdzeniem własności domeny. 

Metoda weryfikacji usługi numer 3: Weryfikacja Google Search Console za pomocą pliku HTML

W sekcji Prefiks adresu URL wklejamy link do naszej strony np. https://hastastudio.com i klikamy "dalej".

Kopiujemy tag HTML, teraz będziemy musieli wkleić skopiowaną treść w sekcję head strony głównej naszej witryny. W tym celu musimy otworzyć plik naszej strony głównej.

Wchodzimy w plik naszej strony głównej i odnajdujemy sekcję head. W sekcji wklejamy skopiowany tag meta HMTL. Do pliku strony głównej możemy dostać się poprzez nasz Hosting lub usługę FTP.

W systemie CMS WordPress możemy skorzystać z wtyczki WP Code. Instalujemy wtyczkę i włączamy.

Wchodzimy w opcję Fragmenty Kodu > Nagłówek i stopka.

W sekcji "Nagłówek" wklejamy wcześniej skopiowany tag HTML i klikamy "Zapisz zmiany".

Wracamy do weryfikacji witryny w Google Search Console i klikamy "Weryfikuj".

Jeżeli cały proces przebiegł prawidłowo to powinniśmy otrzymać informację z potwierdzeniem własności usługi w search console. 

Metoda weryfikacji numer 4: Weryfikacja własności witryny w Google Search Console (GSC) za pomocą kodu Google Analytics

W sekcji Prefiks adresu URL wklejamy link do naszej strony np. https://hastastudio.com i klikamy "dalej".

Jeżeli do naszej strony mamy już podłączoną usługę Google Analytics to wystarczy, że klikniemy "Weryfikuj". Kod śledzenia Google Analytics powinien znajdować się w sekcji head naszej strony głównej.  Google wykryje automatycznie, że jesteśmy właścicielem witryny w google.

Jeżeli proces przebiegł prawidłowo to otrzymamy informację z potwierdzeniem weryfikacji domeny.

Metoda weryfikacji witryny numer 5: Weryfikacja domeny w Google Search Console za pomocą Menedżera tagów Google

W sekcji Prefiks adresu URL wklejamy link do naszej strony np. https://hastastudio.com i klikamy "dalej".

Jeżeli do naszej strony mamy już podłączoną usługę Google Tag Managera to wystarczy, że klikniemy "Weryfikuj". Kod menedżera Tagów powinien znajdować się bezpośrednio po otwierającym tagu <body> na naszej stronie. 

Jeżeli proces przebiegł prawidłowo to otrzymamy informację o prawidłowym zweryfikowaniu prawa własności do witryny w wyszukiwarce.

Podsumowując mamy do wyboru na prawdę bardzo dużo metod weryfikacji domeny w Google Search Console. Dzięki Narzędziu mamy możliwość szybkiego indeksowania nowych podstron. Zyskujemy również możliwość śledzenia ruchu na stronie oraz pozycji artykułów i stron w Google. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej zweryfikować witrynę w Google Search Console. Narzędzie pomoże nam w wielu aspektach związanych z SEO. Jest pierwszą rzeczą, od której powinniśmy zacząć, jeżeli chcemy wyświetlać się w wyszukiwarce.

Kopiuj link

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 5 Liczba ocen: 19

Twoja ocena strony:

Link artykułu został skopiowany.

Masz Pytania?

Pogadajmy! Umów się na krótką konsultację, a nasz ekspert odpowie w ciągu 24h. Kliknij na poniższy przycisk i skorzystaj z formularza lub napisz bezpośrednio na:

menu
>