12 czerwca 2024

Pozycjonowanie stron SEO w Chinach | Baidu czyli Chiński Google

Spis treści:

Chiny to kraj z populacją na poziomie 1,412 miliarda według danych z 2022 r. Jest to ogromny rynek stanowiący z większymi obrotami niż cała Europa skumulowana razem. Klasa średnia w Chinach dynamicznie rośnie i jest to Państwo nr. 1 na świecie, w którym przybywa rocznie najwięcej miliarderów. 

W Chinach większą część rynku wyszukiwarek należy do Baidu, które według danych Statcounter z Maja 2024 r wynosi 52.07%, natomiast BING notuje udział 25.53 %. Dokładne dane znajdziemy na grafie poniżej. 

Source: StatCounter Global Stats - Search Engine Market Share

Pozycjonowanie stron SEO w Chinach - wielka szansa dla Polskich firm

Wyobraźmy sobie sytuację, w której mamy w Polsce firmę, która jest numerem 1 w swojej kategorii. Zakładając, że posiada dobrej jakości produkt, który znajdzie zapotrzebowanie na rynku chińskich  to widoczność witryny w Chińskich wyszukiwarkach może przynieść firmie niezliczone ilości zapytań od Chińskich kontrahentów. Działania SEO w wielu firmach stanowią marketing generujący setki nowych leadów miesięcznie. Aby tego dokonać jednak potrzebna jest odpowiednia optymalizacja i trochę wiedzy.  

Czego potrzebujemy, aby wysoko wyświetlać się w Chińskich wyszukiwarkach

Dobrej jakości treści poprawnie napisane w uproszczonym Chińskim

Treści umieszczone na stronie muszą być wartościowe dla użytkowników, aby wyszukiwarki wysoko wyświetlały naszą stronę w Chińskim internecie. Dodatkowo muszą to być treści napisane w języki Chińskim uproszczonym.  

Postawienie strony na Chińskim serwerze / hostingu 

Wiele stron z zagranicznych hostingów jest blokowane w Chinach. Wszystko za sprawą Chińskiej zapory China Great Firewall, która ogranicza zagraniczne wpływy w Chinach. Stronę jednak można hostować w Chińskich firmach dzięki temu mamy pewność, że nasza strona nie będzie blokowana oraz zwiększy się szybkość ładowania. Może mieć to duże znaczenie w kontekście optymalizacji pod kątem zdobycia jak najwyższych pozycji. 

Chińskie wyszukiwarki źle odczytują strony postawione na zagranicznych CMS-ach

Platformy takie jak Baidu, Haosou, Sogou, Shenma mogą źle wczytywać strony postawione na nowoczesnych zagranicznych CMS-ach. Głównie chodzi tu o różnice w czcionkach, niektórych fragmentach kodu, czy podłączonych usługach Google Analytics itd.  Z tego względy dobrym rozwiązaniem jest postawienie strony na Chińskim systemie CMS. 

Licencja rządu Chińskiego 

Aby nasza strona legalnie mogła znajdować się w Chińskim internecie potrzebujemy licencji  Internet Content Provider (ICP) “备案”, która wydawana jest przez Chiński rząd. Taką licencję można nabyć lub zastąpić ją licencją Business License "营业执照". 

Ile kosztuje pozycjonowanie w Chinach i jak zacząć? 

Koszt pozycjonowania Chiny będzie głównie zależał od trudności branży oraz słów kluczowych, na które chcielibyśmy się wyświetlać. Algorytm dopasowuje pozycję w wynikach wyszukiwania za pomocą wielu parametrów, które nigdy nie są do końca znane. Jednak wiemy, że kluczowe jest pozyskiwanie linków oraz odpowiedniej jakości treści na stronie. Również na pozycję mogą wpływać takie czynniki jak wzmianki w social media, częstość publikowania contentu i wiele więcej. Koszt pozycjonowani w każdym przypadku musi zostać przeanalizowany indywidualnie. 

Reklamy płatne w Baidu.com

Wyszukiwarki w Chinach również oferują płatne reklamy podobne do tych w Google Ads. Możemy stworzyć kampanie lub wykupić pozycję na frazy, które nas interesują. Za każde kliknięcie użytkownika będziemy musieli zapłacić daną kwotę, która uzależniona jest od branży, w której działamy. 

Podsumowanie

Chiński rynek jest niezwykle chłonny ze względu na ogromną liczebność tego Państwa. Potencjał Chin możemy dostrzec na Chińskich serwisach zakupowych, w których niektóre produkty zostały zakupione więcej niż 100 000 razy. Obecność naszej firmy w Chinach może być kluczem skutecznych działań marketingowych i skalowania biznesu. W przypadku pozycjonowania na Chiny możemy dotrzeć z naszą ofertą do setek milionów odbiorców, którzy w miarę upływu czasu posiadają coraz bardziej zasobne portfele. Zdobycie pozycji w wyszukiwarce Baidu czy innych odpowiednikach Google, może być kołem zamachowym obecności naszego biznesu na rynku azjatyckim. 

Jeśli chciałbyś skonsultować z nami działania SEO na runku Chińskim zapraszamy do kontaktu. Nie jesteśmy agencją, więc stawki za pozycjonowanie są dużo niższe. 

Autor: Tomasz Sipak
Kopiuj link

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 5 Liczba ocen: 11

Twoja ocena strony:

Dołącz do dyskusji

Link artykułu został skopiowany.

Chcesz stworzyć nową stronę internetową lub sklep? 

Skontaktuj się z nami i zrealizuj swoje marzenia o profesjonalnej i funkcjonalnej stronie lub sklepie! Nasz zespół ekspertów pomoże Ci na każdym etapie projektu. 

Napisz na nasz adres email: hello@hastastudio.com lub zadzwoń:

menu
>